Käsittele ja säilytä yhdistyksen henkilötietoja oikein -koulutuksen materiaalit

Yhdistykset keräävät ja käsittelevät erilaisia henkilötietoja esimerkiksi jäsenistään. Toukokuussa 2018 henkilötietoihin liittyvä lainsäädäntö uudistuu, kun uusi EU:n tietosuoja-asetus astuu voimaan 25.5. alkaen. Tietosuoja-asetus koskee jokaista henkilötietoja käsittelevää organisaatiota – myös yhdistyksiä.

Käsittele ja säilytä yhdistyksen henkilötietoja oikein – Lapin yhdistyksille suunnatussa koulutuksessa käytiin läpi mm. mitä EU:n tietosuoja-asetuksella tarkoitetaan, mitkä ovat yhdistyksen velvollisuudet rekisterinpitäjänä ja mitä oikeuksia rekisteröidyllä on.  Kiitos kaikille koulutukseen osallistuneille! Koulutuksen materiaalin löydät alta.

Käsittele ja säilytä yhdistyksen henkilötietoja oikein – EU:n tietosuoja-asetus tuo velvoitteita yhdistyksille –koulutus, Rovaniemi 14.5.2018


Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn