Uusi toiminnanjohtajamme esittäytyy!

Uusi toiminnanjohtajamme esittäytyy!

Olen Virpi Nevalainen ja olen aloittanut 19.4.2022 yhdistyksen toiminnanjohtajana. Olen kotoisin Pohjois-Karjalasta ja nykyisen Rovaniemen kodin lisäksi toinen kotini sijaitsee Kontiolahden kunnassa Pielisjoen rannalla, Joensuun kupeessa. Perheeseeni kuuluvat avomies, kaksi aikuista lasta sekä kaksi koiraa. Olen koulutukseltani yhteiskuntatieteiden maisteri ja olen toiminut yli 20 vuotta kunnissa erilaisissa johtotehtävissä, pääasiassa sote-alalla. Olen vapaa-ajallani aktiivinen yhdistystoimija mm. marttatoiminnassa. Lisäksi toimin tukivanhempana kahdelle lapselle. Harrastan käsitöitä ja ulkona liikkumista kävellen, pyöräillen ja talvella hiihtäen. Pidän kovasti matkailusta niin koti- kuin ulkomailla. Käyn myös mielelläni konserteissa, teatterissa ja muissa kulttuuritapahtumissa.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistyksen toiminnanjohtajana haluan tuoda yhdistyksen toimintaa entistä enemmän näkyväksi. Pyrin toiminnallani lappilaisten järjestöjen roolin vahvistamiseen yhteiskunnallisena vaikuttajana ja osana kansalaisten hyvinvoinnin rakentajana. Toiminnanjohtajana haluan lisätä Lapin kuntien, hyvinvointialueen ja järjestökentän yhteistyötä. Näen tärkeäksi myös järjestökentän keskinäisen yhteistyön ja yhteisen näkemyksen vahvistamisen. ”Yhdessä järjestöt, samaan suuntaan kulkiessaan ovat vahva ja huomioon otettava toimija”.

Virpi Nevalaiseen voi ottaa yhteyttä:

puhelimitse: 040 040 3659
sähköpostitse: virpi.nevalainen(at)lapinsote.fi

Asiasanat

toiminnanjohtaja, lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys,