Ajankohtaista

Palvelut asiakaslähtöisiksi -kärkihanke Lapissa

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt rahoituksen Lapin asiakkaiden osallistamisen toimintamallin pilottiin ajalle 2.1.-31.12.2017. Pilotissa laajennetaan kehittäjäasiakastoimintaa Lapin maakuntaan osana sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamistyötä.

Hankkeen tavoitteet:

  • Luoda Lapin maakunnan sosiaali- ja terveyspalveluihin asiakkaiden osallisuuden toimintamalli
  • Arvioida kehittäjäasiakastoiminnan vaikutuksia kehittämistyöhön ja asiakkaan omaan tilanteeseen
  • Hyväksyttää luotu kokemuksellisen asiantuntijuuden malli maakunnallisessa Sote-rakenteessa

Lapin osallisuustyöryhmä:
Asta Niskala, asta.niskala(at)poskelappi.fi
Kaarina Mäcklin, kaarina.macklin(at)lapinliitto.fi
Liisa Niiranen, liisa.niiranen(at)poskelappi.fi
Rea Karanta, rea.karanta(at)lshp.fi
Mia Palo, mia.palo(at)lshp.fi
Jukka Hakola, jukka.hakola(at)rovaniemi.fi
Marjaana Kirjavainen, marjaana.kirjavainen(at)poskelappi.fi
Lauta Tiitinen, laura.tiitinen(at)ulapland.fi
Kaisa-Marja Rantajärvi, kaisa-marja.rantajarvi(at)poskelappi.fi
Marika Ahola, marika.ahola(at)lapinsote.fi
Merja Haapakorva-Kallio, merja.haapakorva-kallio(at)lpshp.fi
Moein Pourahmari, drmoein.zia(at)gmail.com
Behnaz Vahadooz, behnazva(at)gmail.com
Hannu Lyly, hannu.lyly(at)mesta.org
Eero Knuuti, eero.knuuti(at)suomi24.fi
Raili Kuusela, raili.kuusela(at)gmail.com
Marika Salonen, marika.salonen(at)hotmail.com


Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Muokattu viimeksi: 07.06.2017